Jak na zdolność do prowadzenia pojazdu musi być prawo jazdy to tak samo jest z pozwoleniem na przewóz rzeczy tirem czy drogą morską.

Dokument, który udziela pozwolenia do przewozu jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych oraz licencja na transport, chociaż coraz więcej firm udostępnia licencję transportową w ciągu kilku dni. Osoby, które mają dany certyfikat powinny co jakiś czas podnosić swoje kompetencje.

Za egzamin przygotowujący na licencję

- 200 zł, gdy jest na okres od 2 do 15 lat,

- 250 zł, gdy jest na okres od 16 do 30 lat,

- 300 zł, gdy jest na okres od 31 do 50 lat.

Z czego należy zdać egzamin powyżej 70%.

Na transport rzeczy licencję musi mieć przewoźnik, który ma masę całkowitą przekraczającą 3,5t, przez co każdy przewoźnik powinien mieć licencję ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza kiedy transport może dotyczyć transportu międzynarodowego. Z czego wydaje się licencję krajową na 2-50 lat, a międzynarodową na 5 lub 10 lat. Generalnie w tym czasie nie można odstąpić od umowy, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba podpisująca umowę w tym czasie umrze, przez co spadkobiorca może odstąpić od umowy.

Licencję na transport osób powinna mieć każda osoba, która przewozi – tak jak taksówkarze jak i kierowcy autobusu. Przy czym osoba przed 8 kwietnia prowadził przewozy osób małym autem (TAXI), musi zamknąć działalność albo zdać odpowiedni egzamin, a także musi odpowiednio dostosować pojazd (taksometr, „kogut” na dachu i numer boczny). Co ważne -nie tylko właściciel licencji taxi, ale i kierowcy prowadzący taksówki muszą mieć zdany egzamin. Taksówkarze nie muszą posiadać własnego samochodu/samochodu służbowego ani zabezpieczenia finansowego tak jak w przypadku kierowców tirów oraz kurierów. Oprócz tych dokumentów każdy przedsiębiorca powinien mieć dobrą reputację oraz nie może być karany prawnie.