Coraz częściej producenci samochodów dają swoim klientom duże możliwości w zakresie użytkowania samochodów. Jedną z tych zalet jest oferta w zakresie wykorzystania na przysłowiowej trasie nie tylko tradycyjnego paliwa ale również i elektryki oraz gazu do zasilania i napędzania samochodu. Obok dostępności w zakresie nowych samochodów, rozwiązania w postaci montażu instalacji gazowej są proponowane od dłuższego czasu wielu kierowców. Najczęściej, szczególnie w poprzednich latach, wpływ na to miały ceny paliwa. Dziś jednak nadal ceny gazu są niższe. Wszystko jednak, jak zawsze rozchodzi się o to jak bardzo jest to opłacalne. Montaż instalacji gazowej ma bowiem zarówno swoje zalety oraz wady. Najważniejsze jest jednak to by takiego montażu dokonywać w sprawdzonych punktach, które w należyty sposób wykonują wszystkie niezbędne prace.

Jedną z zalet rozwiązania w postaci instalacji gazowej jest większy zasięg, który osiąga dany samochód. Jako instalacja dodatkowa wymaga innego – dodatkowego zbiornika, który ma pomieścić inny rodzaj paliwa. Dzięki temu można w zależności od potrzeb i upodobania zmieniać paliwo, które będzie napędzać nasz samochód. Dzięki takiemu rozwiązaniu można najczęściej nie martwić się o to czy w najbliższej okolicy jest stacja benzynowa bądź z możliwością tankowania gazu. Warto też zwrócić uwagę na ekologię, która w porównaniu z innymi paliwami są bardziej ekologiczne. Inne zalety instalacji gazowej odnoszą się do silnika. Dziś można stwierdzić, że właściwości gazu sprawiają, że pracuje on ciszej i sama praca jest bardziej wydajna, co jest korzystnie odbierane przez wielu kierowców. Dotyczy to najczęściej kierowców w mieście, gdzie dynamika jazdy wymaga częstego zatrzymywania się i zmieniania pasów ruchu.

Instalacja gazowa ma jednak i pewne wady. Najczęściej związane są one z nieco wyższymi kosztami obejmującymi przeglądy oraz naprawy. Dodatkowo dodatkowy zbiornik na gaz wymaga na ten cel dostosowanie pojazdu co wiąże się kosztem bagażnika w samochodzie. Warto więc wziąć pod uwagę zarówno oferowane zalety jak i pewne wady tego typu rozwiązań. Dzięki nim możemy dostosować samochód do naszych osobistych oraz firmowych potrzeb.