Wiele osób posiada prawo jazdy i stara się je uzyskać jak najszybciej. Dziś zasady uzyskania tego dokumentu znacznie się zaostrzyły. Coraz bardziej wymagające egzaminy teoretyczne, rosnące wymogi od kursantów w egzaminie praktycznym sprawia, że są często oni coraz lepiej przygotowani do jazdy po mieście. Co prawda zawsze istnieje obawa czy dany kierowca poradzi sobie w innych warunkach atmosferycznych to jednak bez wątpienia dla każdego kierowcy śnieg i niższa temperatura są okresem pewnej próby często jest to również test dla posiadanego samochodu. Warto też zauważyć w planach są dalsze ponoszenie kwalifikacji i umiejętności. Dotyczy to szczególnie nowych i młodych kierowców. Jednak obok obowiązujących przepisów, należy pamiętać o zasadach związanych z kulturą, którą powinien cechować się każdy kierowca. Kilka drobnych gestów, potrafi niekiedy wiele zmienić w zachowaniu kierowców. Należy tylko pamiętać, że taka „wdzięczność” powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami ponieważ w przeciwnym razie możemy zaszkodzić zarówno nam samym jak również i innym uczestnikom ruchu na drodze oraz pieszym.

Podczas jazdy samochodem zdarzają się sytuacje kiedy utrudnimy innym kierowcom poruszanie się po drodze. W takich przypadkach warto przeprosić, co najczęściej odbywa się gestem dłoni bądź inaczej. Odwrotnie patrząc w sytuacji kiedy to ktoś inny jest uprzemy wobec nas, również w dobrym tonie są podziękowania. Sytuacje na drodze są bardzo różnorodne dlatego mogą one dotyczyć zwykłej uprzejmości, pomocy w trudnej sytuacji jak również informacji, że coś złego dzieje się z naszym samochodem bądź też na drodze. Coraz częściej w tym zakresie można wykorzystywać CB-radio. Jest ono coraz częściej i powszechniej stosowana nie tylko przez kierowców samochodów ciężarowych. Korzystają z tego typu rozwiązania również kierowcy autokarów, autobusów oraz kierowcy samochodów osobowych.

Należy pamiętać, że jeżeli jako kierowcy nie mamy możliwości by pomóc to przynajmniej nie powinniśmy przeszkadzać. W takich przypadkach nie powinniśmy między innymi zmuszać do zmiany pasa, nie utrudniać skrętu oraz wjazdu oraz co ważne nie powinniśmy zajmować więcej miejsca na parkingu niż w rzeczywistości nam potrzeba. Warto też pilnować się z tym by nie zajmować miejsc, które się nam nie przynależą (szczególnie dla osób niepełnosprawnych) ponieważ możemy się stać „bohaterami” zdjęć lub filmików, które można znaleźć w Internecie.